Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) klesly příjmy v loňském roce jako skoro všem úřadům. Ale i přes 6 % pokles se jedná o čtvrté nejvyšší příjmy od roku 2002. Tedy od roku, kdy tento úřad vznikl. Přesto všechno se mu podařilo navýšit příjmy oproti schválenému rozpočtu o 53 %. A jak to? Především díky prodeji nepotřebných státních nemovitostí. 

Prodeje probíhaly v loňském roce zásadně v online prostředí, tak aby se zajistilo bezpečí kupujících. Zájemci o nemovitosti tak nakupovali z pohodlí domova. A i přes nepříznivou dobu se podařilo prodat mnoho nevyužívaných státních nemovitostí. Mezi nejvýznamnější prodeje se řadí prodej dvou rodinných domků v Praze-Troji za 46 milionů. Poté také prodej areálu zahradnictví, který je vhodný i pro bytovou výstavbu v Plzni za necelých 40 milionů či prodej funkcionalistické vily známé jako „Vila Lumiérů 41“ v Praze za 22 milionů. 

V nabídce navíc ještě nějaké pozemky zůstávají. Je jimi např. bývalá léčebna dlouhodobě nemocných v Bílovicích nad Svitavou (15 milionů), pozemek v pražské Michli (12,2 milionu), rekreační areál v Želivi ležící na ostrůvku v blízkosti slavného kláštera (4,15 milionu) a také bývalý rekreační komplex „České srdce“ v Morávce (5 milionů).

Celkově ÚZSVM získal za prodej státních nemovitostí 861 milionů – z toho 558 milionů za prodej pozemků a 303 milionů za prodej bytů a domů. A navíc získává úřad peníze i za pronájmy (pozemků a ostatních nemovitostí). Bylo to zhruba 262 milionů.

Novinky z katastru a hlídání nemovitostí

Chcete hídat své nemovitosti a novinky z katastru?

Nyní prosím zkontrolujte svůj email. Novinky zasíláme jednou týdně, hlídání dle vašeho nastavení.