Počátkem června měl být přístup na web katastru nemovitostí dostupný jen pro přihlášené uživatele. Toto rozhodnutí bylo zrušeno a nahlížení bude nadále možné i pro anonymní uživatele. Problém s roboty vytěžujícími data z katastru, kvůli kterému se nápad s přihlašováním vůbec objevil, bude vyřešen jinak. 

Odůvodnění pro zavedení nutnosti se pro přístup do katastru přihlásit bylo prosté – začátkem roku extrémně narostly případy, kdy nahlížení katastru bylo jen za účelem vytěžování dat. Zákaz anonymních přístupů mělo tedy chránit osobní údaje vedené v katastru. Pro představu jeden robotický systém dokázal za hodinu podat až 100 000 dotazů a získat tak velké množství informací o nemovitostech a jejich majitelích. Připravované opatření však vyvolalo mnoho nesouhlasných reakcí – kritizovaná byla především složitá registrace nebo užívání eIdentity. K radosti odpůrců doopravdy došlo ke změně. 

Nakonec bylo rozhodnuto, že ochranu osobních dat před robotickými dotazy bude zajišťovat tzv. Turingův test (známý také pod zkratkou CAPTCHA). Kdo by nechtěl tento test podstupovat, může využít možnosti se přihlásit. V tom případě ho žádný test nečeká.

Novinky z katastru a hlídání nemovitostí

Chcete hídat své nemovitosti a novinky z katastru?

Nyní prosím zkontrolujte svůj email. Novinky zasíláme jednou týdně, hlídání dle vašeho nastavení.