Prodej nemovitosti znamená zpravidla finanční příjem a jako na všechno i na ten se vztahuje daň z příjmu. Existují však situace, kdy je možné se této platbě vyhnout. V dnešním článku si takové případy představíme a jasně si vysvětlíme, jak to s daněmi z nemovitosti vlastně je.

 

Daň z příjmu z prodeje nemovitosti

Jediné případy, kdy je možné se vyhnout dani z příjmu, je při prodeji nemovitosti. A to jen v několika málo situacích. Osvobozeni od danění jste tedy v případě, že nemovitost vlastníte déle než 5 let nebo je alespoň dva roky vaším trvalým bydlištěm. Dále také v případě, že se jedná o dědictví, nebo při převodu členských práv k družstevnímu bytu, pokud peníze využijete na pořízení nemovitosti, kterou budete využívat jako trvalé bydliště.

Jestliže však žádnou z výše zmíněných podmínek nesplňujete, musíte tento příjem uvést v daňovém přiznání a zaplatit z něj příslušnou částku. Nutné je to zapsat do daňového přiznání v roce, v jakém byla nemovitost prodána. V případě, že prodáváte nemovitost a příjmy využijete k pořízení vlastního bydlení, uvedete jako výdaj proti příjmu z prodeje zaplacenou kupní smlouvu nové nemovitosti. Zde poté platíte daň jen pokud vám vznikne kladný rozdíl a to jenom z této konkrétní částky, při prodeji se ztrátou nic neplatíte.

Novinky z katastru a hlídání nemovitostí

Chcete hídat své nemovitosti a novinky z katastru?

Nyní prosím zkontrolujte svůj email. Novinky zasíláme jednou týdně, hlídání dle vašeho nastavení.