Registr dlužníků hraje velkou roli, pokud se snažíte získat úvěr. Nahlíží se do nich vždy, ať už chcete hypotéku, leasing nebo spotřebitelskou půjčku. Máte-li v registru negativní záznam, získání jakékoliv půjčky je mnohem těžší. V dnešním článku si vysvětlíme, co je přesně registr dlužníků a jak požádat o výpis z něj. 

 

Registry dlužníků

Registr dlužníků je úvěrový nebo klientský registr. V záznamech jsou vedeny údaje o platební morálce fyzických osob a firem. Nevedou se tam jen údaje o neplatičích, ale v pozitivním registru jsou údaje také o těch, kteří nejrůznější půjčky řádně splácí. V ČR existují tři oficiální registry: BRKI, NRKI a SOLUS. Pozor na registr CERD (Centrální registr dlužníků), který také za poplatek vydává zmiňovaný výpis, ale většina finančních institucí ho neuznává.

 

SOLUS – Sdružení na ochranu leasingu a úvěru spotřebitelů

Tento registr chrání především věřitele před neplatiči a je rozdělen na dvě části: na pozitivní a negativní zápisy. Do pozitivního registru se zaznamenává nejen úvěrová historie, ale také dobrá platební morálka. To vám ulehčí získání výhodnějších podmínek při získávání úvěrů. Naopak do negativního registru se zapíše každá pozdě zaplacená faktura. Všechny negativní záznamy jsou v registru zapsány ještě 3 roky po zaplacení všech závazků.

O výpis ze SOLUS můžete zažádat přes SMS nebo přes webové stránky nejsemdluznik.cz. Fyzické osoby zaplatí za tento výpis 200 Kč, právnické osoby poté 250 Kč. Po zaplacení vám přijde výpis v PDF formátu na email. Použít druhou metodu, tedy žádost přes SMS, je možná jen pro fyzické osoby. V SMS vám přijdou údaje o dlužné částce a o tom, kdo tam tento záznam vložil.

 

NRKI – Nebankovní registr klientských informací

Do tohoto registru se dostanete pokud jste klientem některé nebankovní společnosti, která poskytují spotřebitelské úvěry, nebo leasingové společnosti. Uchovávají se zde informace o finančních závazcích fyzických osob a firem. Záznam zůstává v registru 4 roky po doplacení závazku. Navíc se v nich uchovávají také informace o neukončených žádostech o půjčku, konkrétně pod dobu 6 měsíců.

O výpis můžete zažádat na webu kolikmam.cz a vyjde vás na 100 Kč. Lze ho dostat v papírové formě poštou, v PDF formátu emailem, skrze datovou schránku nebo v online formě v rozhraní portálu. O výpis můžete zažádat také osobně – konkrétně na pobočce klientského centra Czech Credit Bureau, a.s (tato společnost provozuje registr NRKI a BRKI) nacházející se na Praze 4. Potřebovat budete je doklad totožnosti.

 

BRKI – Bankovní registr klientských informací

Bankovní registr spojuje všechny členské banky a ty si pomocí něj vyměňují informace o důvěryhodnosti svých klientů. Zapsáni jsou do něj všichni, kdo využijí některý úvěrový produkt u Komerční banky, MONETY Money Bank, ČSOB nebo UniCredit Bank. Z registru banky zjistí typ a výši úvěru, historii splácení a také výši splátek. Záznam je v registru veden ještě 4 roky od splacení. Rok jsou také evidovány informace o nedokončených žádostech o úvěr. Výpis z BRKI získáte stejně jako výpis z NRKI, viz výše.

 

Novinky z katastru a hlídání nemovitostí

Chcete hídat své nemovitosti a novinky z katastru?

Nyní prosím zkontrolujte svůj email. Novinky zasíláme jednou týdně, hlídání dle vašeho nastavení.