Stát hledá majitele dvou set tisíc nemovitostí. Když se nestihnou ozvat do konce roku 2023, majetek propadne státu.

K prvnímu srpnu 2018 evidoval katastr nemovitostí stále ještě 411 320 položek, které neměly dostatečně identifikovaného vlastníka. Jelikož jeden člověk může vlastnit několik nemovitostí, případně jednuOd roku 2014 běží lhůta do konce roku 2023, dokdy se mohou vlastníci o svůj majetek přihlásit. Kdo by se v zákonné lhůtě nestihl ozvat, nárok ztrácí a nemovitost připadne státu.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který na hledání majitelů pracuje, ke konci září zahájil šetření u 50 395 položek zapsaných v katastru nemovitostí na nedostatečně identifikované vlastníky, z toho již prošetřil 23 587 nemovitostí. Což je oproti konci roku 2014 nárůst o 440 procent.

Foto: MFČRÚřad se podle slov svého mluvčího soustředí především na nemovitosti bez majitele, které brzdí rozvoj obcí a krajů. Na internetových stránkách navíc vyzývá majitele nemovitostí a další oprávněné osoby, aby se přihlásili ke svému vlastnictví. Odkazuje se na katastrální zákon.

Majitelé nemovitostí se sami obvykle nepřihlásí

,p>Nejčastějším výsledkem šetření bylo podání podnětu k zahájení dědického řízení (v 66 procentech případů). U druhého nejvyššího počtu případů se prokáže, že prošetřovaná nemovitost je ve vlastnictví státu (12 procent případů). Jen v osmi případech ze sta se vlastník na základě výzvy sám přihlásil.
„ÚZSVM občanům pomáhá dohledat rodinný majetek, o kterém často ani netuší. Zároveň se touto činností čistí katastr nemovitostí od nesprávně zapsaných údajů, což je výhodné i pro stát. Krom toho tyto nemovitosti často brzdí rozvoj obcí při výstavbě infrastruktury,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Foto: MFČR

Podívat se na seznam pozemků a staveb s nedostatečně identifikovanými vlastníky se můžete na těchto stránkách úřadů podle jednotlivých regionů.


Zdroj: Aktuálně.cz

Novinky z katastru a hlídání nemovitostí

Chcete hídat své nemovitosti a novinky z katastru?

Nyní prosím zkontrolujte svůj email. Novinky zasíláme jednou týdně, hlídání dle vašeho nastavení.