Od června je pro bezplatné prohlížení Katastru nemovitostí nutné přihlášení. Jinak řečeno, pokud budete chtít znát vlastníky nemovitostí nebo účastníky řízení, bude nutné přihlášení. K dispozici bude více způsobů přihlášení, zde si však představíme ten, který se nejvíce hodí pro pravidelné, každodenní přihlašování. K tomu si musíte sjednat dálkový přístup. Ukážeme vám, jak na to.

 

Dálkový přístup – návod

O dálkový přístup bude nutné požádat pomocí formuláře. Ten lehce najdete ke stažení na stránkách Katastru nemovitostí. Formulář poté vyplníte, podepíšete, ověříte podpis a doručíte na katastr. Práci budete mít lehčí, pokud máte zřízený elektronický podpis – pak si ušetříte cestu na poštu.

Dobré je si ujasnit, jestli potřebujete přístup jenom pro sebe, nebo pro celou firmu. Pokud přístup potřebujete jako právnická osoba, je lepší udělat více přístupů. Každý z firmy, kdo se bude přihlašovat do katastru, by si tedy měl založit vlastní přístup. Vyhnete se tak zbytečným problémům, které by mohly v budoucnu nastat.

Ve formuláři je nutné vyplnit všechny obvyklé kolonky – pokud registrujete firmu, uvedete jméno a sídlo firmy, IČO, DIČ a číslo účtu firmy. U fyzické osoby je to poté jméno, příjmení a adresu trvalého bydliště. A vlastníte-li (jako firmy nebo jednotlivec) datovou schránku, tak je také potřeba ji uvést. Konkrétně do políčka IDDS. Důležité je zkontrolovat si kontaktní údaje – email a telefonní číslo. Na email vám dorazí podklady pro registraci a na telefon SMS s kódem pro první přihlášení. Na konci už je jen nutné zapsat datum, místo, podpis a razítko. Pokud do máte.

Poté vám zbývá jen cesta na poštu. Zde vám ověří podpis a můžete formulář rovnou odeslat. Lepší je využít možnost doporučeného psaní.

Novinky z katastru a hlídání nemovitostí

Chcete hídat své nemovitosti a novinky z katastru?

Nyní prosím zkontrolujte svůj email. Novinky zasíláme jednou týdně, hlídání dle vašeho nastavení.