Ceny energií prudce stoupají a pocítí to, jak domácnosti, tak firmy. A aby vláda zmírnila dopady tohoto zdražení, je rozhodnutá poskytovat dotace, které nejzranitelnějším domácnostem vykryjí část vyšších nákladů za energie. Jak to bude vypadat v praxi?

Stát chce cílit především na nízkopříjmovou skupinu, které má dostávat tzv. energetické vouchery, které mají pomoci se stoupajícími cenami plynu a elektřiny. Podobný systém už funguje např. ve Francii. Uvažovalo se také o snížení DPH u elektřiny, ale takové zlevnění by bylo plošné a ne cílené na potřebnou skupinu. Důležité je také zmínit, že by se nejednalo o celkovou kompenzaci, ale řádově o dvoutřetinovou. Stát to v takovém případě vyjde na jednotky miliard korun.

Jak už bylo zmíněno, zdražení se dotkne také firem. Stát rozhodl i o jejich podpoře. A to tak, že část poplatků, které firmy platí za obnovitelné zdroje, se přenese na stát. Firmy zaplatí až o 17 % méně a vláda si na to vyčlenila 27 miliard korun.

A proč energie vlastně tolik zdražují? Především díky zvyšující se ceně emisních povolenek. Velkoobchodní cena se tak promítá také do účtů domácností a firem. Naneštěstí se očekává, že letošním podzimem zdražování nekončí a v příštím roce bude pokračovat. 

Novinky z katastru a hlídání nemovitostí

Chcete hídat své nemovitosti a novinky z katastru?

Nyní prosím zkontrolujte svůj email. Novinky zasíláme jednou týdně, hlídání dle vašeho nastavení.