Možná to zní neuvěřitelně, ale ještě v roce 2019 rostly platy a mzdy mladých lidí rychleji než ceny bytů. Byla to tedy situace, která nahrávala lidem pod 30 let, kteří si spořili na vlastní bydlení. To se však změnilo velmi brzy. Jen za poslední půlrok rostly ceny bytů jedním z nejvyšších temp z celé EU. 

Důvod, proč byla ještě před dvěma lety tak příznivá situace pro mladé lidi, byl především růst platů a mezd. Při porovnání s rokem 2011 si lidé od 20 do 29 let vydělali až o 10 tisíc korun více. Našetřit na byt bylo tedy v té době lehčí než před deseti lety. V roce 2019 však byty výrazně zdražily. Meziroční růst cen nemovitostí v první čtvrtletí zrychlil na 11,9 %. To se rovná 4. nejrychlejšímu růstu z celé EU a to také smazalo onen náskok, kteří lidé vyššími platy získali.

 

Praha je nejhorší

Ceny bytů jsou v současnosti mnohem vyšší, než si může většina mladých lidí dovolit. Nejhorší situace je pak jednoznačně v Praze. I přesto, že jsou zde nejvyšší mzdy, doba spoření na byt, bez využití nejrůznějších půjček nebo hypoték a při odkládání třetiny platu, je 31 let. Což je o rok více než v roce 2011. Na první pohled se to nezdá jako velký nárůst, ale Praha je jediná, kde toto číslo po roce 2019 rostlo. V mnoha krajích totiž také klesalo.

Problém je v Praze také s výstavbou. Za poslední pět let to bylo 3,3 bytu na 100 000 obyvatel. To znamená, že poptávka výrazně převyšuje nabídku. Mzdy v Praze zároveň nerostou tak rychle jako ceny nemovitostí. Od roku 2014 se mzdy zvýšily o 34 %, u nemovitostí to bylo pak až o 97 %. Oproti roku 2014 tedy za stejnou částku dostanete asi poloviční byt.

Novinky z katastru a hlídání nemovitostí

Chcete hídat své nemovitosti a novinky z katastru?

Nyní prosím zkontrolujte svůj email. Novinky zasíláme jednou týdně, hlídání dle vašeho nastavení.