Poptávka po hypotékách neustále roste a to i přesto, že půjčky na bydlení neustále zdražují. Navíc rychleji než se předpokládalo. Při sjednání nového úvěru nyní je možné, že se úrok nedostane pod 4 %. Růst hypotečních sazeb však nadále poroste – klidně až nad 5 %. Problém budou mít také lidé, kterým končí fixace splátek – skokově jim mohou splátky narůst až o několik tisíc. Ekonomové proto radí dvě věci – refinancovat hypotéku co nejdříve, protože situace bude už jen horší a při sjednávání nového úvěru zvolit dlouhodobou fixaci na 8 a více let. 

V následujících měsících úroky na hypotékách jedině porostou a proto se nevyplatí odkládat rozhodnutí o tom, zda si ji vzít či nikoliv. A spolu s tím je nutné se zamyslet nad tím, na jak dlouho splátky fixovat. To znamená odhadnout, kdy přibližně budou úrokové sazby nižší než dnes. Děje se tak zpravidla v době ekonomické krize, ale jedině pokud není doprovázena vysokou inflací jako dnes. Ekonomové proto radí volit dlouhodobé fixace, které přinášejí jistotu stabilní výše splátky v podstatě po celou dobu splácení hypotéky. A lidem, kterým bude fixace končit se doporučuje řešit co nejdříve refinancování. V následujících měsících se podmínky lepšit nebudou, není proto dobré věci odkládat.

A co je důvodem zdražování hypoték? Je to především nebývale vysoká inflace, jejíž růst jde ruku v ruce s růstem tržních úrokových sazeb i s růstem základní úrokové sazby České národní banky (ČNB).

Novinky z katastru a hlídání nemovitostí

Chcete hídat své nemovitosti a novinky z katastru?

Nyní prosím zkontrolujte svůj email. Novinky zasíláme jednou týdně, hlídání dle vašeho nastavení.