Hypotéky se brzy stanou záležitostí jen pro některé lidi. Ostatní budou mít totiž problémy se splácením. V nejbližších měsících nabere na obrátkách zdražování hypotečních úvěrů kvůli aktuálnímu navýšení základní úrokové sazby ČNB. Díky tomu se měsíční splátky zvednou o tisíce. 

Před několika měsíci nebyl problém získat roční sazbu pohybující se kolem 2 %. Dnes lze mluvit o štěstí, když lidé dostanou sazbu lehce nad 3 %. Běžnější jsou však sazby útočící na procenta čtyři. Ovšem ne na dlouho.

Nejnovější navýšení základní úrokové sazby ČNB zaručuje, že banky v nejbližší době hypotéky opět zdraží. Neoficiálně se mluví o navýšení až k 5 %.

 

Co čeká nového klienta?

Takže co vás čeká, pokud nyní zažádáte o půjčku? Především to, že měsíční splátky budou výrazně vyšší než před několika měsíci. Oproti situaci před několika lety je nárůst i o několik tisíc.

Zvažte proto, jestli se nevyplatí ještě nějakou dobu o hypotéku nežádat. Vždy je tu naděje, že se sazby v budoucnu sníží. V horší situaci jsou ti, kterým končí fixace u stávající hypotéky. A to i přesto, že banky poskytují dlouholetým klientům lepší sazby než novým klientům. V reálu to ale stejně bude znamenat navýšení splátek až o 2 %.   

 

Novinky z katastru a hlídání nemovitostí

Chcete hídat své nemovitosti a novinky z katastru?

Nyní prosím zkontrolujte svůj email. Novinky zasíláme jednou týdně, hlídání dle vašeho nastavení.