Jestliže potřebujete informace o nemovitosti nebo kupujete, stavíte či prodáváte dům/byt, budete potřebovat výpis z katastru nemovitostí, tzv. list vlastnictví. Za menší poplatek je možné ho získat hned na několika místech. V dnešním článku se dozvíte, kdy je list vlastnictví potřeba, kolik za něj zaplatíte a kam se pro něj musíte vypravit. 

List vlastnictví

List vlastnictví je veřejná listina, ze které je možné vyčíst, jaký je stav nemovitosti v momentě vystavení listu. Když se tedy podíváte na výpis z katastru, dozvíte se o nemovitosti následující informace: kdo je jejím vlastníkem, identifikační údaje, zda existuje věcné břemeno nebo zástavní právo a podklady k jejímu zápisu do katastru či změně zástavního práva. Pro dohledání konkrétní nemovitosti musíte znát katastrální území a číslo popisné či číslo parcely. Hledat můžete také pomocí jména vlastníka (k němu musíte znát také jeho datum narození, případně identifikační číslo právnické osoby).

Kdy je list vlastnictví potřeba

Existuje hned několik příležitostí, při které budete výpis z katastru potřebovat. List budete dokládat při žádosti o stavební povolení, ohlášení stavby, prokazování majetku a při koupi/ prodeji nemovitosti

Kde list získat

List vlastnictví lze získat na pobočkách Czech Pointu, na katastrálních úřadech, u notáře nebo online. Czech Pointy bývají součástí pošty a některých úřadů a výpis vám vystaví na počkání. Pokud nechcete nikam chodit, můžete o list zažádat poštou a to na adrese katastrálního úřadu. Na vyřízení žádosti mají 30 dní. Výpis z registru nemovitostí můžete získat také online prostřednictví žádosti o dálkový přístup. Bude nutné se zaregistrovat a zaplatit poplatek

Kolik zaplatíte

Kolik za výpis zaplatíte se odvíjí od počtu stran. Na Czech Pointu stojí první strana 100 Kč, každá další 40 až 50 Kč. Na katastru je cena kolem 100 Kč za 20 měrných jednotek (nemovitostí) v rámci jednoho katastrálního území. Levnější je elektronická verze výpisu, která je přitom rovnocenná té papírové. Dálkový přístup stojí 50 Kč a poté je to 50 Kč za každou měrnou jednotku. Tak to je, pokud vám stačí výpis v PDF formátu, jestliže ho chcete ve formátu XML, bude to 100 Kč za měrnou jednotku. 

Novinky z katastru a hlídání nemovitostí

Chcete hídat své nemovitosti a novinky z katastru?

Nyní prosím zkontrolujte svůj email. Novinky zasíláme jednou týdně, hlídání dle vašeho nastavení.