Od června se změní možnosti prohlížení katastru nemovitostí. Anonymní uživatelé se nově nedostanou ke jménu vlastníka pozemku nebo účastníka řízení. Uživatelé se tedy volně dostanou jen k základním informacím. K podrobnějším informacím se bude nutné nejdříve přihlásit skrze účet katastru nebo portál eIdentita. Důvod k této změně je prostý: služba je dlouhodobě přetížená.

Od začátku roku se mnohonásobně zvýšil počet přístupů do databáze katastru. Většinu z toho však tvoří nezákonné vytěžování dat softwarovými roboty. Ty zajímají především osobní údaje, které jsou u pozemků uvedeny. Z těchto dvou důvodů bylo tedy rozhodnuto, že anonymní přístup bude znemožněn. Mnohonásobně se tak zvýší ochrana osobních údajů.

Přístup do databáze bude možný dvěma způsoby. První z nich bude skrze Dálkový přístup do katastru nemovitostí, druhý poté přes Portál národního bodu pro identifikaci a autentizaci (= eIdentita) pomocí občanského průkazu s čipem, bankovní identity nebo služby mojeID. I přes omezení přístupu se nemění to, že data budou stále dostupná bezplatně. 

V aplikaci katastru můžete získat informace o stavbách, parcelách, bytech, právech stavby a nebytových prostorech. Jsou tam zaneseny také osobní údaje vlastníků a vlastnická práva, která se k vybrané nemovitosti vztahují. 

Novinky z katastru a hlídání nemovitostí

Chcete hídat své nemovitosti a novinky z katastru?

Nyní prosím zkontrolujte svůj email. Novinky zasíláme jednou týdně, hlídání dle vašeho nastavení.